Kişisel Hedef Belirleme ve Planlama Teknikleri

Önümüzdeki beş ya da on yıl içerisinde ne yapmak istediğinizi düşündünüz mü? Şuan çalıştığınız iş ya da gittiğiniz okul ile ilgili hedefleriniz konusunda gerçekten net misiniz? Gerçek anlamda başarmak istediğiniz şeyler neler? Seminer ve eğitimlerde en çok karşılaştığım sorunlardan bir tanesinin “kişisel hedef belirleme konusunda yaşanan kararsızlıklar” olduğunu söyleyebilirim. Kendisine sorulduğunda hemen herkes bir takım kişisel hedeflerden bahseder ancak emin olun ok az sayıda insan kendisi için koyduğu bu hedeflerin gerçekten arkasındadır. Hemen her insanın hedefleri olmasına rağmen çok az sayıda kişinin hedeflerinde başarıya ulaşmasının sebebi de bu olsa gerek.

Gerçek şu ki; başarılı olmak istiyorsanız kendiniz için kişisel hedefler belirlemeniz şart. Eğer gerçek anlamda bir hedefiniz yok ise hangi yöne gideceğinizi ya da nereye odaklanmanız gerektiğini bilemezsiniz. Kendinize hedefler koymanız sadece gideceğiniz yönü belirlemenizi sağlamakla kalmaz aynı zamanda geriye dönüp baktığınızda ne kadar başarılı olduğunuz konusunda bir kıyaslama yapabilmenizi de sağlar.

Kişisel Hedefler Nasıl Belirlenir?

Eğer gerçek anlamda ulaşılabilir hedefler koymak istiyorsanız ilk olarak “Kişisel hedef nasıl belirlenir?” sorusuna cevap bulmanız gerektiğini bilmelisiniz. Herhangi bir şeyin bir hedef olabilmesi için sadece “istiyorum” demeniz yetmez. Hedef belirleme, neyi başarmak ya da hangi alanda ilerlemek istediğinizi düşünerek ve planlayarak başlayan ve bu hedefi başarmak için sıkı bir çalışmaya içerisine girmeyi gerektiren bir süreç olarak tanımlanabilir. Sadece “istiyorum” dediğinizde herhangi bir yöntem ya da planlama yokken, üzerinde düşünerek belirlediğiniz bir hedefte, planlanmış adımlara bağlı ölçülebilir bir ilerleme gibi temel bir fark vardır. Bu adımların farkında olmak kendiniz için ulaşılabilir hedefler belirlemenizi sağlayacaktır.

Unutmayın ki başarılı olmuş her insanın hedefleri vardır. Kendileri için ne istediklerini gerçek anlamda bilirler. Hedeflerine ulaşmak için her gün çaba içerisindedirler. Aslında kişisel hedef belirleme konusundan bahsederken bu hedefler her zaman çok büyük hedefler olmak ya da çok uzun zamanlara yayılmak zorunda da değildir. Hedefler kişiye göre değişir ve aslında esnektir. Bir tatil planlaması yapmak gibi kısa vadeli bir hedef ya da bir ev almak gibi daha uzun vadeli bir hedef de olabilir. Peki hedeflere ulaşmanın yolları nelerdir? Şimdi gelin bu sorunun cevabını birlikte arayalım.


Kişisel Hedeflere Ulaşma Yolları Nelerdir?

Kişisel hedeflere ulaşmanın çok sayıda yolu vardır. Biz burada gerçek anlamda fayda sağlayan ve NLP eğitimlerinde de sıklıkla bahsedilen, uygulandığında etkinliği kanıtlanmış yöntemlerden bahsedeceğiz. Kişisel hedeflere ulaşmak için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Tam olarak ne istediğinize karar vermek
  • Hedefi olumlu şekilde ifade etmek
  • Hedefi yazılı hale getirmek
  • Belirli bir zamanla sınırlandırmak
  • Esnekliğe sahip olmak
  • Hedefi görünür hale getirmek
  • Hemen harekete geçmek

Şimdi bu başlıkları tek tek inceleyelim ve kişisel hedef belirleme konusuna biraz daha derinlemesine bakalım.

Tags :

Share :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Joehar

Joehar

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

All Posts

Latest Post

Read free books in Jakarta

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor